تبلیغات
- - همه برای شهر(شهرسازی پیام نور گرگان) - اصول بهسازی و بازسازی فضاهای فرسوده شهری توسط عناصر مبلمان شهری
 
درباره وبلاگ


دانشجوی شهرسازی پیام نور گرگان

مدیر وبلاگ : HOSSEIN
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مشخصات شما
*
همه برای شهر(شهرسازی پیام نور گرگان)
www.All4city.ir

نویسندگان: سیمین حناچی، پروانه مژگانی

تمامی عوامل انسان س اخت و طبیعی موجود در شهر ، درگیر تغییر و تحولاتی پیوسته و آرام می باشند . رهایی از این تغییرات، امکان پذیر نیست، زیرا به معنای سکون، ثبات و توقف است که منجر به مرگ حیات شهری می گردد . این فرایند پویا و مداوم که در طی آن محدوده فیزیکی شهر و فضاه ای کالبدی آن در جهات عمودی وافقی از حیث کمی افزایش و از حیث کیفی تغییر می یابد ، اگر سریع و یا بی برنامه باشد به ترکیب فیزیکی مناسبی از شهر نخواهد انجامید، در نتیجه چهره، سیما و پیکره شهر را دگرگون می سازد و باعث ناکار آمدی، فرسایش فضاها و فعالیت های شهری می گردد و چهره و معنایی متفاوت را القا می کند.
فرسودگی یکی از مهم ترین مسائل مربوط به فضای شهری است که باعث بی سازمانی، عدم تعادل، عدم تناسب و ناکار آمدی آن می شود . همچنین عاملی است که به زدودن خاطرات جمعی، افول حیات شهری واقعه ای و شکل گرفتن حیات شهری رو زمره ای کمک می کند. این عامل با کاهش عمر اثر و باشتابی کم و بیش تند، باعث حرکت به سوی نقطه پایانی اثر می گردد.
امروزه با وجود دگرگونی های عظیمی که در ساختار نهادهای اجتماعی شهر ها صورت گرفته است و همچنین جهت گیری های نظام سرمایه گذاری در زمینه ساخت وساز و ایجاد فضاهای شهری ، با تضعیف احساس تعلق مردم به محله ها و فضاهای شهری روبرو هستیم ، که این احساس عدم تعلق مردم به فضای شهری ، بر محافظت نکردن شهروندان از این فضاها بی تأثیر نبوده است و در کنار این موضوع مواردی چون فرسودگی فضاهای شهری و عدم تناسب عناصر بصری فضا این تأثیرات را تشدید کرده است .
یکی از راههای مقابله با فرسودگی فضاهای شهری در جهان اقداماتی است در زمینه تجهیزات و عناصر مبلمان شهری که به منظور افزایش کیفیت کالبد، که در نتیجۀ فرسایش فعالیت تحقق یافته است و در نتیجه فرسایش فعالیت ،صورت می پذیرد. این شیوه اقدام به بهسازی و بازسازی فضا منجر شده و فرسودگی فضا را از لحاظ عملکردی بهبود می بخشد.
اثاثیه ،تجهیزات یا مبلمان شهری خیابانی یا فضای باز اصطلاحات رایج برای این تسهیلات و امکانات می باشند . هدف این مقاله ایجاد کیفیت عملکردی و بصری فضاهای شهری و با زسازی فضاهای فرسوده شهر از طریق عنصر مبلمان شهری مورد استفاده در این فضاهاست .
از ضرورت های پرداختن به مقوله فرسودگی فضاهای شهری و بهسازی فضا توسط عناصر مبلمان شهری می توان از یک سو به تجربیات جهانی ارزنده در این زمینه اشاره نمود و از سوی دیگر به نقشی که این عناصر در شهر به عنوان مکملی میان ساختمان ها و بناها ایفاء می کنند تا زندگی شهری را سامان بخشیده و جریان ، سکوت ، سکون و اضطراب را در شهر تنظیم کرده و به آن روح ببخشند، اشاره کرد.
برای جلوگیری از افزایش نابسامانی ها در شهر ضرورت دارد ، اقدامات منفرد و پراکنده در زمینه مبلمان شهری در ارتباط با یکدیگر قرار گرفته و ساختاری واحد ویکپارچه در کلیت شهر بوجود آورد. در این صورت بین فضا وکارکرد عناصر ، در گستره ی شهرپیوند ایجاد نموده و با استفاده از یک طرح منسجم برای مبلمان ،ازاس تقرار اتفاقی عناصر در کنار یکد یگر و ناکارآمدی آنها و در نتیجه ناکارآمدی فضا را منتفی ساخت . این امر سبب می گردد فعالیت مطلوب در فضای شهری صورت پذیرفته واز فرسودگی فضا جلوگیری به عمل آید .
نتایج و دستاورد این مقاله ارائه اصولی است که توسط آن به گزینش و انتخاب عناصر مبلمان شهری متناسب با نیاز فضای شهری منجر گردیده که این امر موجب توزیع مناسب عملکردها و خدمات و دسترسی مناسب ،ایجاد سازمان و عملکردی مناسب برای حصول بهره وری و اثربخشی امکانات شهری (کارآیی )، افزایش مطلوبیت فضاهای کالبدی برای کار، زندگی،تفریح و عملکردهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی (کیفیت محیطی)، پویایی شهر می گردد .


کلیدواژه ها: فرسودگی فضا– بهسازی– بازسازی– مبلمان شهری– عناصر کیفی– عملکرد فضا


دانلود مقالهنوع مطلب : مقالات شهرسازی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 4 شهریور 1392 :: نویسنده : HOSSEIN
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر